Your shopping cart is currently empty.
Back to Product: 919 Series
Click Image to Zoom


919 Series
Medium Pressure Fluoropolymer (Teflon®) Smooth Bore Hose
| Part #: 919-12 | Manufacturer: Parker |
|
Price: $26.10
|
Availability :
(2117)
2117 ships in 1-2 days, call for additional quantities |
|
|
UOM: FT |
Description
Parker Parflex Nominal Size Smooth Bore PTFE Tubing With 304 Stainless Steel Reinforcement.
Product Specifications
| Inner Diameter: | 0.625 Inch |
| Material: | Fluoropolymer (Teflon®) |
| Mating Fitting Series: | 91N |
| UOM: | FT |
| Working Pressure: | 1200 PSI (80 bar) |
| Distinct Properties: | Smooth Bore |
| Hose Pressure Range: | Medium |
| Inch/Metric: | Inch |
| Inner Diameter Inch/mm: | Inch |
| Parker Division: | Parflex |
| Parker Group: | Fluid Connector |
| Series: | 919 |
| Specification: | SAE 100R14A |
| Working Pressure Range: | 1000 to 1999 PSI (69 to 138 bar) |
| Part Number Tags: | N/A |
Product Resources


