Your shopping cart is currently empty.
Back to Product: ParFit™ Interchange and Parker Replacement Element
Click Image to Zoom


ParFit™ Interchange and Parker Replacement Element
Parker Original Hydraulic and Lube Oil Element and ParFit™ Competitive Interchange Replacement
| Part #: 924456 | Manufacturer: Parker |
|
Price: $431.42
|
Availability :
(0)
Call for availability |
|
|
UOM: EA |
Description
Parker with PartsGopher is the one-stop-shop for all your hydraulic filter element requirements. ParFit™ elements are manufactured to the same exacting standards as Parker original Hydraulic and Lube Oil elements. Reduce inventory, cut costs and ensure reliable and quality filter performance with Parker. Click here to visit our dedicated ParFit interchange page.
Product Specifications
| Collapse Pressure (bar): | 5 bar |
| Collapse Pressure (psi): | 73 psi |
| Efficiency βx(C) ≥ 200: | 74 (nominal) µ |
| Media Type: | Stainless steel mesh |
| Seals: | NBR: Nitrile |
| UOM: | EA |
| B Dimension: | 1.78 in (45.2 mm) |
| Bottom Endcap Material: | Steel |
| Competitor: | CUMMINS, DONALDSON, FLEETGUARD, HY-PRO, MP FILTRI, PUROLATOR, FRAM, FILTREC |
| D Dimension: | 3.689 in (93.7 mm) |
| E Dimension: | 0.941 in (23.9 mm) |
| Glue Endcaps Adhesive: | Epoxy |
| Glue Side Seam Adhesive: | Weld |
| Media: | 74 Micron Nominal |
| Media Composition Detail: | Single layer stainless steel mesh |
| Outer Support Cylinder Material: | Steel tin plated |
| Parker Division: | Hydraulic Filter |
| Parker Group: | Filtration |
| Series: | ParFit |
| Top Endcap Material: | Steel |
Safety Notice
| Part Number Tags: | N/A |
Product Resources


