Your shopping cart is currently empty.
Back to Product: ParFit™ Interchange and Parker Replacement Element
Click Image to Zoom


ParFit™ Interchange and Parker Replacement Element
Parker Original Hydraulic and Lube Oil Element and ParFit™ Competitive Interchange Replacement
| Part #: 927182Q | Manufacturer: Parker |
|
Price: $504.95
|
Availability :
(0)
Call for availability |
|
|
UOM: EA |
Description
Parker with PartsGopher is the one-stop-shop for all your hydraulic filter element requirements. ParFit™ elements are manufactured to the same exacting standards as Parker original Hydraulic and Lube Oil elements. Reduce inventory, cut costs and ensure reliable and quality filter performance with Parker. Click here to visit our dedicated ParFit interchange page.
Product Specifications
| Collapse Pressure (bar): | 207 bar |
| Collapse Pressure (psi): | 3000 psi |
| Efficiency βx(C) ≥ 1000: | 5 µ |
| Efficiency βx(C) ≥ 200: | 4 µ |
| Media: | 2 Micron Absolute |
| Media Type: | Microglass |
| Seals: | FKM: Fluorocarbon |
| UOM: | EA |
| A Dimension: | 3.15 in (80.01 mm), 0.319 in (8.1 mm) |
| B Dimension: | 1.7 in (43.18 mm), 1.701 in (43.2 mm) |
| Bottom Endcap Material: | Black anodized aluminum |
| Competitor: | BALDWIN FILTERS, CUMMINS, DONALDSON, FLEETGUARD, FPC, HYDAC, FINN FILTER, BEHRINGER FLUID SYSTEMS, INC., FILTERSOFT, HILCO, INTERNORMEN, COMMERCIAL, PALL, EPPENSTEINER, REXROTH, SOFIMA, EPE, KAYDON, FILTERMART, FILTREC, FLUITEK, MARION, MOOG, NATIONAL FILTERS, SCHROEDER, STAUFF, VICKERS, WESTERN FILTER, ZINGA, SEPARATION TECHNOLOGIES, FAIREY-ARLON, FLUID POWER EXPRESS, FRAM, HYCON, MAHLE, MODINA, HY-PRO, MP FILTRI, P.T.I., PUROLATOR, ABEX DENISON, DIAGNETICS |
| D Dimension: | 3.15 in (80.01 mm), 0.319 in (8.1 mm) |
| E Dimension: | 12.9 in (327.66 mm), 12.902 in (327.7 mm) |
| Glue Endcaps Adhesive: | Epoxy |
| Glue Side Seam Adhesive: | Epoxy |
| Inner Support Cylinder Material: | Steel tin plated (wrapped) |
| Media Composition Detail: | Multilayer fiberglass with coated mesh on the inflow side and stainless steel mesh on the outlet sid |
| Parker Division: | Hydraulic Filter |
| Parker Group: | Filtration |
| Series: | ParFit |
| Top Endcap Material: | Black anodized aluminum |
Safety Notice
| Part Number Tags: | N/A |
Product Resources


