Your shopping cart is currently empty.
Back to Product: ParFit™ Interchange and Parker Replacement Element
Click Image to Zoom


ParFit™ Interchange and Parker Replacement Element
Parker Original Hydraulic and Lube Oil Element and ParFit™ Competitive Interchange Replacement
| Part #: 927723Q | Manufacturer: Parker |
|
Price: $170.56
|
Availability :
(0)
Call for availability |
|
|
UOM: EA |
Description
Parker with PartsGopher is the one-stop-shop for all your hydraulic filter element requirements. ParFit™ elements are manufactured to the same exacting standards as Parker original Hydraulic and Lube Oil elements. Reduce inventory, cut costs and ensure reliable and quality filter performance with Parker. Click here to visit our dedicated ParFit interchange page.
Product Specifications
| Collapse Pressure (bar): | 207 bar |
| Collapse Pressure (psi): | 3000 psi |
| Efficiency βx(C) ≥ 1000: | 5 µ |
| Efficiency βx(C) ≥ 200: | 4 µ |
| Media: | 2 Micron Absolute |
| Media Type: | Microglass |
| Seals: | FKM: Fluorocarbon |
| UOM: | EA |
| A Dimension: | 1.77 in (44.958 mm), 1.772 in (45 mm) |
| B Dimension: | 1 in (25.4 mm) |
| Bottom Endcap Material: | Glass reinforced nylon |
| Competitor: | BALDWIN FILTERS, CUMMINS, DONALDSON, FLEETGUARD, FPC, HYDAC, BEHRINGER FLUID SYSTEMS, INC., FILTERSOFT, INTERNORMEN, COMMERCIAL, NELSON-WINSLOW, EPPENSTEINER, MICHIGAN FLUID POWER, REXROTH, KAYDON, FINN FILTER, TAISEI KOGYO, FILTREC, FLUITEK, MARION, MOOG, NATIONAL FILTERS, PALL, WIX, ZINGA, CARQUEST, SEPARATION TECHNOLOGIES, PARKER, FILTERMART, MODINA, NAPA GOLD, SCHROEDER, STAUFF, VICKERS, WESTERN FILTER, DIAGNETICS, FAIREY-ARLON, FLUID POWER EXPRESS, FRAM, HYCON, MAHLE, HY-PRO, MP FILTRI, P.T.I., PUROLATOR, ABEX DENISON, CATERPILLAR |
| D Dimension: | 1.77 in (44.958 mm), 1.772 in (45 mm) |
| E Dimension: | 8.2 in (208.28 mm), 1.114 in (28.3 mm) |
| Glue Endcaps Adhesive: | Epoxy |
| Glue Side Seam Adhesive: | Epoxy |
| Inner Support Cylinder Material: | Mild steel tin plated |
| Media Composition Detail: | Multilayer fiberglass with coated mesh on the inflow side and stainless steel mesh on the outlet sid |
| Parker Division: | Hydraulic Filter |
| Parker Group: | Filtration |
| Series: | ParFit |
| Top Endcap Material: | Glass reinforced nylon |
Safety Notice
| Part Number Tags: | N/A |
Product Resources


