Your shopping cart is currently empty.
Back to Product: ParFit™ Interchange and Parker Replacement Element
Click Image to Zoom


ParFit™ Interchange and Parker Replacement Element
Parker Original Hydraulic and Lube Oil Element and ParFit™ Competitive Interchange Replacement
| Part #: 932875Q | Manufacturer: Parker |
|
Price: $904.80
|
Availability :
(1)
1 ships in 1-2 days, call for additional quantities |
|
|
UOM: EA |
Description
Parker with PartsGopher is the one-stop-shop for all your hydraulic filter element requirements. ParFit™ elements are manufactured to the same exacting standards as Parker original Hydraulic and Lube Oil elements. Reduce inventory, cut costs and ensure reliable and quality filter performance with Parker. Click here to visit our dedicated ParFit interchange page.
Product Specifications
| Collapse Pressure (bar): | 10.3 bar |
| Collapse Pressure (psi): | 150 psi |
| Efficiency βx(C) ≥ 1000: | 20 µ |
| Efficiency βx(C) ≥ 200: | 16 µ |
| Media: | 20 Micron Absolute |
| Media Type: | Microglass |
| Seals: | FKM: Fluorocarbon |
| UOM: | EA |
| A Dimension: | 6.098 in (154.9 mm) |
| B Dimension: | 0.606 in (15.4 mm) |
| Bottom Endcap Material: | Glass reinforced nylon |
| Competitor: | BALDWIN FILTERS, CUMMINS, DONALDSON, FLEETGUARD, FPC, HYDAC, BEHRINGER FLUID SYSTEMS, INC., FILTERSOFT, HILCO, INTERNORMEN, COMMERCIAL, POROUS MEDIA, PALL, AIR REFINER, EPPENSTEINER, REXROTH, KAYDON, FINN FILTER, PARKER, FILTERMART, FILTREC, FLUITEK, MARION, NATIONAL FILTERS, SCHROEDER, STAUFF, VICKERS, WESTERN FILTER, ZINGA, SEPARATION TECHNOLOGIES, DIAGNETICS, FAIREY-ARLON, FLUID POWER EXPRESS, FRAM, LUBER-FINER, MAHLE, HY-PRO, MP FILTRI, NORMAN EQUIPMENT, P.T.I., PUROLATOR, ABEX DENISON |
| D Dimension: | 6.098 in (154.9 mm) |
| E Dimension: | 37.87 in (961.9 mm) |
| Glue Endcaps Adhesive: | Epoxy |
| Glue Side Seam Adhesive: | Epoxy |
| Inner Support Cylinder Material: | Steel tin plated |
| Media Composition Detail: | Multilayer fiberglass with epoxy coated mesh on both sides |
| Parker Division: | Hydraulic Filter |
| Parker Group: | Filtration |
| Series: | ParFit |
| Top Endcap Material: | Glass reinforced nylon |
Safety Notice
| Part Number Tags: | N/A |
Product Resources


