Your shopping cart is currently empty.
Back to Product: ParFit™ Interchange and Parker Replacement Element
Click Image to Zoom


ParFit™ Interchange and Parker Replacement Element
Parker Original Hydraulic and Lube Oil Element and ParFit™ Competitive Interchange Replacement
| Part #: 937729 | Manufacturer: Parker |
|
Price: $196.84
|
Availability :
(1)
1 ships in 1-2 days, call for additional quantities |
|
|
UOM: EA |
Description
Parker with PartsGopher is the one-stop-shop for all your hydraulic filter element requirements. ParFit™ elements are manufactured to the same exacting standards as Parker original Hydraulic and Lube Oil elements. Reduce inventory, cut costs and ensure reliable and quality filter performance with Parker. Click here to visit our dedicated ParFit interchange page.
Product Specifications
| Collapse Pressure (bar): | 10.3 bar |
| Collapse Pressure (psi): | 150 psi |
| Efficiency βx(C) ≥ 200: | 10 (nominal) µ |
| Media Type: | Cellulose (Paper) |
| Seals: | NBR: Nitrile |
| UOM: | EA |
| A Dimension: | 4.961 in (126 mm) |
| B Dimension: | 3.618 in (91.9 mm) |
| Bottom Endcap Material: | Steel tin plated |
| Competitor: | DONALDSON, MP FILTRI, PUROLATOR, WESTERN FILTER, FILTREC |
| D Dimension: | 4.961 in (126 mm) |
| E Dimension: | 1.913 in (48.6 mm) |
| Glue Endcaps Adhesive: | Epoxy |
| Glue Side Seam Adhesive: | Epoxy |
| Inner Support Cylinder Material: | Steel tin plated |
| Media: | 10 Micron Nominal |
| Media Composition Detail: | Single layer cellulose (paper) |
| Parker Division: | Hydraulic Filter |
| Parker Group: | Filtration |
| Series: | ParFit |
| Top Endcap Material: | Steel tin plated |
Safety Notice
| Part Number Tags: | N/A |
Product Resources


