Your shopping cart is currently empty.
Back to Product: ParFit™ Interchange and Parker Replacement Element
Click Image to Zoom


ParFit™ Interchange and Parker Replacement Element
Parker Original Hydraulic and Lube Oil Element and ParFit™ Competitive Interchange Replacement
| Part #: 937781Q | Manufacturer: Parker |
|
Price: $248.91
|
Availability :
(0)
Call for availability |
|
|
UOM: EA |
Description
Parker with PartsGopher is the one-stop-shop for all your hydraulic filter element requirements. ParFit™ elements are manufactured to the same exacting standards as Parker original Hydraulic and Lube Oil elements. Reduce inventory, cut costs and ensure reliable and quality filter performance with Parker. Click here to visit our dedicated ParFit interchange page.
Product Specifications
| Collapse Pressure (bar): | 10.3 bar |
| Collapse Pressure (psi): | 150 psi |
| Efficiency βx(C) ≥ 1000: | 12 µ |
| Efficiency βx(C) ≥ 200: | 9 µ |
| Media: | 10 Micron Absolute |
| Media Type: | Microglass |
| Seals: | NBR: Nitrile |
| UOM: | EA |
| A Dimension: | 0.626 in (15.9 mm) |
| B Dimension: | 2.839 in (72.1 mm) |
| Bottom Endcap Material: | Steel tin plated |
| Competitor: | BALDWIN FILTERS, DONALDSON, FLEETGUARD, HYDAC, HY-PRO, MP FILTRI, AIRFIL, JCB (J.C. BAMFORD), WESTERN FILTER, ZINGA, SEPARATION TECHNOLOGIES, FILTREC, SOFIMA, FINN FILTER, NORMAN EQUIPMENT, PUROLATOR, ABEX DENISON, FRAM, LUBER-FINER, VICKERS |
| D Dimension: | 0.626 in (15.9 mm) |
| E Dimension: | 18.291 in (464.6 mm) |
| Glue Endcaps Adhesive: | Epoxy |
| Glue Side Seam Adhesive: | Epoxy |
| Inner Support Cylinder Material: | Steel tin plated |
| Media Composition Detail: | Multilayer fiberglass with epoxy coated mesh on both sides |
| Parker Division: | Hydraulic Filter |
| Parker Group: | Filtration |
| Series: | ParFit |
| Top Endcap Material: | Steel tin plated |
Safety Notice
| Part Number Tags: | N/A |
Product Resources


