Your shopping cart is currently empty.
Back to Product: Viking Lite Series Single Solenoid 4-way 2-position Valve
Click Image to Zoom


Viking Lite Series Single Solenoid 4-way 2-position Valve
Single Solenoid, 4-way, 2-position, Spring Return
| Part #: P2LCZ593ESNDBB49 | Manufacturer: Parker |
|
Price: $94.17
|
Availability :
(3)
3 ships in 1-2 days, call for additional quantities |
|
|
UOM: EA |
Description
Inline Solenoid operated (IP65, RoHS, CE) pneumatic valve with Parker's exclusive Wear Compensation System (WCS) spool seals. No lubrication required.
Product Specifications
| CV Factor: | 2.5 |
| Offset Return Type: | Spring Return |
| Operator Type Detail: | Single |
| Override Type: | Non-locking |
| Pilot Supply: | Internal |
| Port: | 3/8 NPT |
| Solenoid Voltage: | 24VDC |
| UOM: | EA |
| Operating Temperature: | 14°F to 122°F (-10°C to 50°C) |
| Operator Type: | Solenoid |
| Parker Division: | Pneumatic |
| Parker Group: | Automation |
| Pneumatic Valve Type: | Inline Valve |
| Port Inch/BSP: | NPT |
| Series: | Viking Lite |
| Solenoid Connection: | 22mm Rectangular 3-Pin – Type B Industrial (Use with Enclosure “B”) |
| Supply Pressure Range: | 43.5 to 145 PSIG (3 to 10 bar) |
| Trade Name: | Viking Lite |
| Valve Passages: | 4-way |
| Valve Positions: | 2-position |
Safety Notice
| Part Number Tags: | N/A |
Product Resources


